Що таке необанки та чим вони відрізняються від звичайних фінустанов

02.07.2021, 11:01
Що таке необанки та чим вони відрізняються від звичайних фінустанов - Фото
Фото: depositphotos.com

Необанки – це фінтех-компанії, що надають банківські послуги повністю у цифровому форматі

За останні роки, особливо під впливом пандемії коронавірусу, багато сфер життя трансформувалися, у тому числі й банківська галузь, де активно почали розвиватися так звані необанки. Про це розповіли експерти платформи ФінСкарга (ця платформа спеціалізується на розв’язанні спірних питань між споживачами та надавачами фінансових послуг).

Що таке необанки

Необанки (або онлайн-банки чи банки-челенджери) – це фінтех-компанії, що надають банківські послуги повністю у цифровому форматі. Тобто вони не мають фізичних відділень, на відміну від звичайних банків.

Останнім часом необанки замінюють класичні банки та оцифровують фінансову сферу.

У чому переваги необанків

Від класичних банків (тобто банків з фізичними відділеннями) необанки, перш за все, відрізняються особистою високотехнологічною IT-інфраструктурою, що є основою для створення інноваційних процесів та продуктів.

Традиційні банки надають більш повний спектр банківських послуг у порівнянні з необанками, які зазвичай просто придумують кілька нішевих продуктів. Але у той же час їхні послуги зручніші та кращі, ніж аналогічні пропозиції класичних банків.

Серед інших переваг необанків можна виділити наступні:

- процедура отримання картки (у режимі онлайн) швидша та простіша;

- високі відсоткові ставки за депозитами;

- спрощений спосіб отримання кредитів;

- нижчі тарифи (часто плата за обслуговування карток та перерахування коштів відсутня).

Клієнти необанків отримують все більше нових можливостей за кращими умовами, тому кількість тих, хто надає перевагу "банкам у смартфоні", зростає.

Необанки у світі

Серед найвідоміших необанків у світі можна виділити такі:

- Revolut. Це один з найуспішніших необанків, що базується у Великобританії, пропонує своїм клієнтам 150 валют для конвертації та безоплатне обслуговування за кордоном;

- N26. Це необанк з Німеччини, який дозволяє своїм клієнтам через додаток налаштувати свої щоденні ліміти витрат;

- Cleo. Британський необанк, який є чат-ботом на основі штучного інтелекту. Людина спілкується з Cleo як з розумним помічником, який допомагає розпоряджатися грошима: перевіряти баланс, надсилати гроші, шукати транзакції. Спілкування відбувається в режимі запитань та відповідей;

- Qube. Американський необанк, який зосереджений на тому, щоб допомогти користувачам бюджетувати свої фінанси. Qube розподіляє гроші на різні категорії, перш ніж людина їх витратить. Це означає, що у споживача є кілька додаткових рахунків в основному обліковому записі. Щоразу, коли витрачаються гроші, людина обирає, з якої категорії мають надходити кошти. Це корисно для молодих людей, що мають обмежений бюджет, або для тих, хто виплачує борги;

- MYBank. Користувачам китайського необанку необхідно лише 3 хвилини, щоб подати заявку на позику, та 1 секунда, щоб отримати відповідь про схвалення чи відмову. Усе це відбувається так швидко та без втручання працівників банку через використання надійної системи управління ризиками, що передбачає аналіз понад 3 000 показників, а саме даних про платежі людини, про її взаємодію у соціальних мережах та спосіб життя;

- Finin. Це індійський необанк, який використовує штучний інтелект для аналізу руху грошей клієнтів на карті, формує звіти з інформацією про витрати й заощадження та пропонує інвестиційні та фінансові плани. Клієнт може встановити свої фінансові цілі (наприклад, до кінця року відкласти гроші на подорож), а необанк допоможе їх досягти. Також Finin надсилає сповіщення клієнтам, якщо їхні витрати перевищують встановлений бюджет.

В Україні до категорії необанків можна віднести monobank, izibank, todobank.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі