Що таке ліквідність і як нею управляти: роз'яснення Мінфіну

16.01.2021, 12:16
Що таке ліквідність і як нею управляти: роз
Фото: depositphotos.com

Що швидше можна без втрат продати той чи інший актив, то ліквіднішим він є

У Міністерстві фінансів роз'яснили українцям, що таке ліквідність та як нею управляти. Про це йдеться у повідомленні відомства.

Що означає цей термін

Ліквідність – це можливість швидко та без втрат продати або передати у заставу який-небудь актив та отримати за нього гроші.

Наприклад, людина хоче придбати в майбутньому якусь річ або має виконати зобов’язання на велику суму. У неї є необхідна сума коштів, однак вона роздумує, яким чином їх зберігати до моменту виникнення потреби у грошах (купити нерухомість, здавати її в оренду та отримувати дохід чи зберігати на поточному рахунку в банку або готівкою під подушкою).

Серед цих варіантів найвищу ліквідність передбачає розміщення коштів на рахунку в банку або готівка під подушкою, тому що у випадку потреби можна відразу використати їх. При цьому є невелика проблема – людина втрачає можливість заробити додаткові гроші (наприклад, від здачі нерухомості).

Дійсно, нерухомість приносить непоганий дохід, але потрібен тривалий час, щоб перетворити її на грошові кошти (щоб продати квартиру, спочатку треба знайти покупця, домовитися про вартість, відвідати нотаріуса, вчинити багато інших дій).

Поки власник нерухомості все це робитиме, покупка може стати неактуальною або зобов’язання не виконуватимуться вчасно.

А як з державними коштами?

Держава, як і кожна фізична особа, володіє певними ресурсами – майном, цінними паперами, грошовими коштами на рахунках. Відмінність лише у тому, що держава зберігає свої активи в інших формах ніж фізичні особи (у неї немає подушки, під якою можна було би зберігати готівку).

Тому держава переважно зберігає кошти у Національному банку на єдиному казначейському рахунку, а також на валютних рахунках.

У держави, як і у громадян, є необхідність у майбутньому здійснювати витрати – у неї лише інші обсяги та строки надходжень та витрат. Щоб своєчасно і в повному обсязі виплатити пенсії чи заробітні плати, уряду потрібно мати необхідну суму грошових коштів у строки, визначені законодавством.

Значні обсяги ліквідних активів – це плюс, але, якщо значних фінансових зобов’язань найближчим часом не очікується, можна тимчасово конвертувати частку цих коштів у який-небудь інший актив, з трохи меншою ліквідністю, але який би приносив дохід.

Адже у випадку зберігання всіх своїх активів на рахунках казначейства держава нічого не отримує.

У держави є кращі можливості розміщувати свої кошти, ніж купувати нерухомість.

Міністерство фінансів може здійснювати операції з купівлі на ринку цінних паперів, які були емітувані раніше із зобов’язанням подальшого їх продажу попереднім власникам (операції репо). Таким чином держава не просто дає кошти у тимчасове користування, а й отримує натомість цінні папери, які може продати у випадку невиконання позичальником зобов’язань.

Тому кошти, розміщені в операції репо, є дуже ліквідним, майже безризиковим активом, який ще й приносить дохід.

Як управляти ліквідністю

Що стосується управління ліквідністю, то важливим є якісне прогнозування очікуваних надходжень та витрат.

Знаючи, в який день необхідно мати певну суму для здійснення тих чи інших платежів, можна відповідну частину своїх ресурсів конвертувати в готівку чи інші ліквідні активи, а решту – в менш ліквідні, але прибуткові активи.

Якщо раціонально обміркувати всі можливі варіанти, то можна дійти до висновку, що зберігання коштів під подушкою – це не найкращий з варіантів управління своєю ліквідністю. Це стосується як громадянина, так і держави.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами. 

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі