Що таке інвестиційні монети та чим вони відрізняються від пам'ятних: роз'яснення

01.06.2021, 13:35
Що таке інвестиційні монети та чим вони відрізняються від пам
Фото: depositphotos.com

Монети для інвестицій – це грошові знаки з золота чи срібла, які можна вважати альтернативою традиційним золотим злиткам

Інвестиційні монети Національного банку – це монети, вироблені з дорогоцінних металів (з пробами 999,9 для золота та срібла), які призначені для інвестування та накопичення. Про це йдеться у роз'ясненні експертів платформи ФінСкарга, яка спеціалізується на розв’язанні спірних питань між споживачами та надавачами фінансових послуг.

"Цінні папери, нерухомість, коштовності, антикваріат – усе це широковідомі об’єкти інвестування. А чи знали Ви про ще один – інвестиційні монети?" – йдеться у повідомленні.

Для чого випускаються такі монети

Монети для інвестицій – це грошові знаки з таких металів, як срібло, золото, платина. Їх можна вважати певною альтернативою традиційним золотим злиткам.

Такі монети лише імітують гроші і випускаються для створення особистого ощадного фонду або інвестування.

Відносяться інвестиційні монети до категорії банківських металів. Номінальна вартість таких монет значно нижча від вартості дорогоцінного металу, з якого вони виготовлені. Крім того, вартість інвестиційних монет максимально наближена до вартості коштовних злитків.

Однак на відміну від операцій зі злитками, купівля-продаж монет не обкладається податками.

Ціноутворення на інвестиційні монети в Україні щоденно регулює Національний банк. Комерційні банки лише беруть комісії у вигляді маржі, щоб компенсувати витрати на доставку монет та обслуговування клієнтів.

Де придбати інвестиційні монети

Придбати або продати інвестиційні монети можна:

- у Національного банку;

- в українських банках (перелік банків, які надають таку послугу, можна знайти за таким посиланням);

- в інтернеті;

- у знайомих; 

- на аукціонах.

Чим інвестиційні монети відрізняються від пам’ятних

Нерідко інвестиційні монети плутають з пам’ятними або прирівнюють до них. Але таке порівняння є помилковим.

Пам’ятні монети завжди приурочені до певної знакової події (дати), а їхня вартість залежить не стільки від ваги та металу, з якого виготовлена монета, скільки від колекційної цінності, яку вона має, а також тиражу.

На інвестиційних монетах існують лише прості фрагменти – номінал, малюнок, проба металу, вага.

Пам’ятні монети мають вищу якість та складніші технології карбування, що може значно підвищувати їхню вартість.

Скільки всього монет в обігу в Україні

На 1 квітня 2021 року в обігу в Україні знаходилося монет на 3,6 млрд грн (13,6 млрд штук), а банкнот – на 550,2 млрд грн (2,9 млрд штук). На одного українця на цю дату припадало 153 монети та 70 банкнот.

Найбільше в обігу монет номіналом 10 копійок, а банкнот – номіналом 200 грн (29,1% та 23,7% від загальної кількості в обігу відповідно).

Найменше у готівковому обігу монет номіналом 10 грн (30,4 млн штук або 0,2% від загальної кількості монет в обігу), а банкнот – номіналом 1000 грн (68,8 млн штук або 2,4% від загальної кількості банкнот в обігу).

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

  • У січні НБУ почав продавати українцям пам'ятні монети онлайн.

  • У березні Національний банк відновив у повному обсязі роботу інтернет-магазину з продажу пам’ятних монет, який 11 січня не витримав напливу покупців та призупинив операції.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі