Електронні гроші не перераховуються на депозит у банку, тому на них не поширюються гарантії ФГВФО
Електронні гроші – це одиниці вартості, які зберігаються на електронних пристроях та можуть прийматися як засіб платежу, проте на них не поширюються гарантії за вкладами. Про це повідомляється на Facebook-сторінці Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Як випускаються та зберігаються електронні гроші
Зберігаються електронні гроші в електронних гаманцях (це смарт-картка або інший електронний носій із вбудованим чипом, що дозволяє зберігати електронні гроші і здійснювати роздрібні платежі).
Випускати електронні гроші можуть лише банки (зараз таких фінустанов 23). Банк, який випускає електронні гроші, бере на себе зобов'язання з їх погашення в обмін на готівкові або безготівкові кошти.
У той же час послугу електронного гаманця надають розробники відповідного програмного забезпечення.
"Перераховуючи гроші на електронний гаманець, ви не перераховуєте їх на рахунок чи депозит у банку. Саме тому ці гроші не є вкладом, а отже на них не поширюються гарантії Фонду", – підкреслюють у ФГВФО.
У чому відмінність при розрахунках
Основною відмінністю розрахунків електронними грошима від безготівкових розрахунків за допомогою банківських карток є неперсоніфікованість та конфіденційність.
Банківська картка завжди випускається з прив'язкою до банківського рахунку, відкритого на конкретну особу, про яку банку відомі основні дані.
При розрахунках банківською платіжною карткою відбувається списання коштів саме з рахунку клієнта, тому відомо, який клієнт, за що і де розраховувався.
Однак при розрахунках електронними грошима списання коштів здійснюється із електронного гаманця, який має номер і не містить інформації про його власника, тобто ідентифікується гаманець, а не його власник. Це робить операції неперсоніфікованими.
Як регулюються випуск та використання електронних грошей в Україні
Вимоги, що регулюють випуск та використання електронних грошей в Україні, викладено у статті 15 закону "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні".
Цією статтею визначено поняття "електронні гроші", а також встановлено, що:
- випуск електронних грошей може здійснювати виключно банк;
- випуск електронних грошей здійснюється шляхом їх надання користувачам в обмін на готівкові або безготівкові кошти;
- банк має право випускати електронні гроші на суму, яка не перевищує суму отриманих ним від користувача грошових коштів;
- банк, що здійснює випуск електронних грошей, зобов’язаний погашати випущені ним електронні гроші на вимогу користувача;
- порядок здійснення операцій з електронними грошима та максимальна сума електронних грошей на електронному пристрої, що перебуває в розпорядженні користувача, визначаються нормативно-правовими актами Національного банку.
Таким нормативно-правовим актом Національного банку є Положення про електронні гроші в Україні (цей документ затверджений постановою НБУ №481 від 4 листопада 2010 року).
11 вересня 2020 року НБУ ухвалив постанову №133, яка вносить певні зміни до Положення про електронні гроші в Україні. Водночас регулятор передбачив для банків шестимісячний перехідний період, на протязі якого вони мають привести свою діяльність у відповідність до нових вимог.
Нагадування ЛІГА.Money
Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.
У травні стало відомо, що українські компанії електронної комерції приєдналися до Visa Token Service.
У жовтні стало відомо, які цифрові трансформації відбуваються у банківському секторі.
Коментарі