Що потрібно враховувати під час вибору споживчого кредиту: роз'яснення

18.02.2021, 11:20
Що потрібно враховувати під час вибору споживчого кредиту: роз
Фото: depositphotos.com

Перед підписанням кредитного договору важливо з'ясувати повну реальну вартість кредиту

Під час вибору споживчого кредиту на придбання ноутбуку, пральної машини, телевізора або іншої побутової техніки варто враховувати деякі важливі моменти. Про це йдеться у повідомленні Координаційного центру з надання правової допомоги при Міністерстві юстиції.

"Споживчий кредит – це кошти, які позичає вам банк на певний час для купівлі якогось товару або оплати певної послуги. Та перш ніж іти до банку, дізнайтеся про повну вартість кредиту та всі умови", – йдеться у повідомленні.

Термін кредитування

Від цілі кредиту залежить термін кредитування. Великі покупки (нерухомість чи авто) вимагають більшої суми грошей, відповідно таку позику доведеться довше виплачувати.

Зазвичай такі кредити вигідніші, ніж нецільовий споживчий кредит. Адже банк отримує заставу, відповідно ризики кредитора нижчі.

Нецільовий споживчий кредит (готівкою або на картку) надається на будь-які цілі, однак зазвичай відсоткова ставка за таким кредитом вища, ніж за цільовим.

Повна реальна вартість кредиту

Важливо з’ясувати повну реальну вартість кредиту з усіма комісіями.

Номінальна відсоткова ставка, яка рекламується банками чи фінкомпаніями, не відображає реальної вартості кредитних коштів, адже не враховуються витрати під час оформлення позики, різні комісії та інші платежі.

Тип погашення кредиту

Банки пропонують два типи погашення кредиту: класичний та рівними частинами (ануїтетний).

За умови класичного типу погашення на початку терміну розміри платежів вищі, але поступово зменшуються з кожним новим періодом. Це відбувається за рахунок того, що тіло кредиту ділиться на рівні частини, а платіж за відсотками зменшується щомісяця. У результаті позичальник внесе найбільший платіж у перший місяць, а найменший – в останній місяць.

Під час погашення рівними частинами (ануїтет) позичальник сплачуватиме однакові суми у кожному періоді. Особливість таких виплат у тому, що на початку банк закладає у них здебільшого відсотки за користування кредитом і лише ближче до кінця строку – тіло кредиту.

Включення до кредиту додаткових послуг

Важливо перевіряти, чи включені до кредиту додаткові послуги. Тому варто уважно читати договір. Адже фінустанова може включити до споживчого кредиту страхування життя чи інші платежі.

Оскільки додаткові послуги – це додаткові платежі, то позичальник у певних випадках може відмовитися від таких послуг під час оформлення споживчого кредиту. Це не стосується іпотечних та автокредитів, де страхування є обов'язковим.

Умови дострокового погашення

Законодавство не містить жодних обмежень щодо можливості дострокового погашення кредиту.

Тому варто звертати увагу на відповідне формулювання у договорі. Адже фінустанова може передбачити штрафи чи комісії у випадку дострокового погашення.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі