За місяць набуває чинності спліт. Що він змінить для українців

01.06.2020, 18:18
За місяць набуває чинності спліт. Що він змінить для українців - Фото
Ілюстративне фото: прес-служба НБУ

Закон не лише ліквідує Нацкомфінпослуг, але й надасть додаткові повноваження Національному банку

З 1 липня набуває чинності так званий закон про спліт («Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг»). Він ліквідує Нацкомфінпослуг, розділивши її повноваження між Національним банком та Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

З цього моменту діяльність небанківських фінансових установ (ломбардів, кредитних спілок, бюро кредитних історій, страхових компаній, колекторських та інших факторингових фірм) буде контролювати Нацбанк, який вже окреслив, як саме він планує регулювати діяльність цих установ. 

Для колекторів НБУ пропонує скласти так званий етичний кодекс: встановити єдині стандарти поведінки при стягненні заборгованості, запровадити реєстр колекторських організацій та надати їм право працювати з боргами лише після реєстрації. Планується, що колекторські компанії та фінустанови укладатимуть договори, за якими останні будуть контролювати колекторів та нести відповідальність за їхню роботу.

Крім того, Нацбанк планує зменшити відповідальність клієнтів ломбардів, обмеживши в кредитному договорі її розмір вартістю заставного майна. Ломбардам же, можливо, дозволять переказувати гроші без відкриття рахунків, здійснювати готівкові операції з обміну валюти та надавати деякі супутні послуги.   

Аналогічні повноваження здійснювати валютообмінні операції та надавати окремі платіжні послуги здобудуть кредитні спілки у разі отримання відповідних ліцензій.

Страхові компанії мають стати прозорішими – НБУ має намір зобов’язати їх розкривати інформацію про власників та рівень платоспроможності, а також зменшити перелік обов'язкових видів страхування.  

Закон про спліт був однією з основних вимог Міжнародного валютного фонду за програмою stand-by для отримання Україною траншу в розмірі $3,9 млрд.

 

 

 

 

 

 

 

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі