Що робити у разі втрати документів на квартиру або заповіту: роз'яснення

02.11.2020, 12:00
Що робити у разі втрати документів на квартиру або заповіту: роз
Фото: Андрій Гудзенко/LIGA.net

Якщо втрачено важливий нотаріально завірений документ, потрібно отримати його дублікат у нотаріуса

У разі втрати або зіпсування нотаріально завіреного документа (договір купівлі-продажу нерухомості, заповіт тощо) потрібно звернутися до нотаріуса та отримати дублікат цього документу. Про це повідомляється на Facebook-сторінці Міністерства юстиції.

Дублікат нотаріально завіреного документа – це другий екземпляр, який має таку ж юридичну силу, що й оригінал. У дублікаті повністю відновлюється текст оригіналу документа.

Як отримати дублікат втраченого документа

Для отримання дубліката документа фізична особа має подати нотаріусу:

- документ, що посвідчує особу (паспорт, тимчасова посвідка на постійне проживання тощо);

- довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний код);

- якщо за видачею дубліката документа звернувся представник заявника, то необхідно подати нотаріально посвідчену довіреність на підтвердження представницьких повноважень (із чітким зазначенням, що цей представник має право представляти інтереси особи в органах нотаріату з питань отримання дублікатів документів).

Як видаються дублікати документів спадкоємцям померлої особи

Спадкоємцям померлої особи дублікати документів можуть видаватися:

- за письмовою заявою спадкоємців тих осіб, за дорученням яких або щодо яких вчинялася нотаріальна дія, а також за заявою виконавця заповіту та на запит нотаріуса, яким заведено спадкову справу.

У цьому разі нотаріусу, крім свідоцтва про смерть таких осіб, подаються документи, що підтверджують родинні стосунки (свідоцтво виконавця заповіту);

- дублікат заповіту може видаватися зазначеним у заповіті спадкоємцям після подання ними свідоцтва про смерть заповідача.

Якщо за видачею дубліката документа звернувся представник юридичної особи, він повинен надати нотаріусу установчі документи юридичної особи на підтвердження її правоздатності та дієздатності, а також документи на підтвердження своїх повноважень;

- дублікати документів, посвідчених або виданих нотаріусом, також можуть бути видані за письмовою заявою правонаступників осіб, за дорученням яких або щодо яких вчинялася нотаріальна дія. Дублікат іпотечного договору також може видаватися за письмовою заявою іпотекодержателя за іпотечним договором.

Зазвичай дублікат робить той нотаріус, який видавав оригінал документу. Якщо ж такий нотаріус вже припинив свою діяльність – дублікат можна отримати в державному нотаріальному архіві.

Що відбувається з оригіналом документа після видачі дубліката

Після видачі дубліката оригінал документа втрачає свою юридичну силу. Тобто з моменту видачі дубліката ніхто не зможе скористатися втраченим оригіналом.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі