Що буде зі старими монетами і банкнотами 1 грн: пояснення НБУ

02.10.2020, 11:34
Що буде зі старими монетами і банкнотами 1 грн: пояснення НБУ - Фото
Монети та банкноти старого зразка (фото: НБУ)

Золотисті монети старого зразка номіналом 1 грн поки залишатимуться в обігу

Золотисті монети номіналом 1 грн старого зразка поки що залишатимуться дійсним платіжним засобом та перебуватимуть в обігу одночасно зі сріблястими монетами такого ж номіналу. Про це йдеться на Facebook-сторінці НБУ.

"Монети номіналом 1 гривня золотистого кольору є дійсним платіжним засобом. Ними можна продовжувати розраховуватися. Їх не потрібно спеціально обмінювати", – пояснює регулятор.

Що стосується паперових банкнот номіналом 1 та 2 гривні зразків 2003-2007 років, то вони також залишаються в обігу і є законним платіжним засобом.

Проте, потрапляючи в банки, золотисті 1-гривневі монети та паперові банкноти 1 і 2 гривні старого зразка більше не повертатимуться в готівковий обіг.

Банки їх вилучатимуть та передаватимуть до Національного банку для утилізації.

З часом в обігу таких монет та банкнот ставатиме дедалі менше, а їх місце займуть сріблясті монети номіналом 1 та 2 гривні зразка 2018 року.

Поступову заміну паперових банкнот низьких номіналів на металеві монети Національний банк розпочав навесні 2018 року.

За даними НБУ, з урахуванням терміну служби монет така заміна дасть можливість заощадити державі близько 1 млрд грн.

Це пов'язано з тим, що банкноти низьких номіналів швидко зношуються та за рік або два приходять у непридатний стан. У той же час тривалість життя монет значно вища, ніж тривалість життя банкнот. Вона становить 20-25 років.

"Заміщення банкнот монетами відбувається дуже поступово, тож це не створить для українців незручностей. А поки золотисті металеві та паперові 1-гривневі банкноти залишаються з нами та вільно використовуються у розрахунках", – зазначають в НБУ.

  • У червні в обігу з’явилася монета номіналом 10 грн.
  • З 1 жовтня з обігу починають виводитися монети номіналом 25 копійок та банкноти старих зразків до 2003 року. З цієї дати українці не можуть використовувати при розрахунках готівкою такі монети та банкноти, однак їх можна обміняти протягом найближчих трьох років.
Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі