Чим загальний фонд держбюджету відрізняється від спеціального: роз'яснення

14.12.2020, 12:30
Чим загальний фонд держбюджету відрізняється від спеціального: роз
Фото: depositphotos.com

У Міністерстві фінансів роз'яснили українцям, у чому особливості загального та спеціального фонду держбюджету

Бюджетний кодекс передбачає дві складові бюджету – загальний та спеціальний фонди. Такий поділ стосується як державного, так і місцевих бюджетів. Про це йдеться у повідомленні Міністерства фінансів.

Цей поділ запропонували ще в законі про державний бюджет України у 2000 році, а вже пізніше перейшов на місцеві бюджети. Кошториси бюджетних установ також складаються з загального та спеціального фондів.

Для чого потрібно розмежування

Розмежування бюджету на дві частини зумовлено необхідністю посилення контролю за витрачанням коштів, які мобілізуються державою до централізованих фондів. Зі створенням спеціального фонду бюджету до його складу почали зараховуватися колишні позабюджетні цільові фонди коштів.

До загального фонду бюджету включаються всі доходи (за винятком тих, що надходять до спеціального), всі видатки за рахунок надходжень до загального фонду бюджету, а також фінансування загального фонду.

Кошти, які мобілізуються до загального фонду бюджету, не мають конкретного цільового призначення, вони формують централізований фонд держави, за рахунок якого уряд фінансує державні потреби.

До спеціального фонду бюджету включаються бюджетні призначення за рахунок конкретно визначених джерел надходжень (доходів та фінансування). Джерела формування спеціального фонду визначаються виключно законами.

Важливою особливістю спеціального фонду є те, що фінансування конкретних заходів може здійснюватися виключно в межах коштів, що надійшли до цього фонду на відповідну мету.

Складові частини загального та спеціального фонду держбюджету

Складовими частинами загального фонду бюджету є:

- усі доходи бюджету, крім тих, що призначені для зарахування до спеціального фонду бюджету;

- всі видатки бюджету, що здійснюються за рахунок надходжень загального фонду бюджету;

- кредитування бюджету (повернення кредитів без визначення цільового спрямування та надання кредитів з бюджету, що здійснюється за рахунок надходжень загального фонду бюджету);

- фінансування загального фонду бюджету.

Складовими частинами спеціального фонду бюджету є:

- доходи бюджету (включаючи власні надходження бюджетних установ), які мають цільове спрямування;

- видатки бюджету, що здійснюються за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду бюджету (у тому числі власних надходжень бюджетних установ);

- кредитування бюджету (повернення кредитів до бюджету з визначенням цільового спрямування та надання кредитів з бюджету, що здійснюється за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду бюджету);

- фінансування спеціального фонду бюджету.

Що таке зведений бюджет

Зведений бюджет – це сукупність державного та місцевих бюджетів України.

Державному бюджету належить центральне місце в системі державних фінансів. Він охоплює всі сфери економічно діяльності держави.

За своєю сутністю бюджет характеризує фінансове становище держави.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

  • У липні в Мінфіні повідомили, що розраховують на гроші українців для фінансування дефіциту бюджету.

  • У вересні Мінфін розкритикували за запланований дефіцит держбюджету на 2021 рік на рівні 6%.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі