Більше знати про кредити. Експерти фінансового сектору дали поради українцям

31.03.2021, 13:03
Більше знати про кредити. Експерти фінансового сектору дали поради українцям - Фото
Ілюстрація: Проект USAID "Трансформація фінансового сектору"

Кредитів під 0% не буває, тому позичальникам варто звертати увагу на реальні відсоткові ставки

30 березня в ефірі Першого Ділового телеканалу транслювалася програма "Експерти про фінанси та кредити", підготовлена за матеріалами онлайн-бесіди "Запитай експерта" на відкритті веб-сайту ЛІГА.Money.

Тема програми – кредити. Експерти фінансового сектору розповіли про захист прав споживачів у сфері кредитування та надали відповідні поради українцям.

У програмі взяли участь: заступниця керівника Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору" Юлія Вітка, керівник юридичного відділу цього Проекту Тетяна Грищенко, директор Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем EMA Олександр Карпов.

Вони звернули увагу споживачів фінпослуг на те, що кредитів під 0% не існує.

"У кредитному договорі треба дуже уважно прочитати про всі умови, які стосуються процентної ставки, різноманітних комісій, подивитися, яким є розмір реальної річної процентної ставки…Насправді безкоштовних кредитів не буває. Гроші завжди щось коштують", – зазначила Тетяна Грищенко.

Також експерти порадили, що робити позичальникам, які потрапили у боргову пастку через непрозорість надання мікрокредитів.

За словами Тетяни Грищенко, парламент у вересні 2020 року ухвалив закон "Про споживче кредитування", який захищає права позичальників у сфері мікрокредитування.

"Тепер такі позичальники будуть захищені положеннями закону "Про споживче кредитування". В таких кредитних договорах теж буде вказуватися реальна річна процентна ставка, яка відображає реальну вартість кредиту для споживача", – сказала вона.

Експерти також звернули увагу споживачів фінпослуг на те, що банки зобов’язані окремо інформувати клієнтів sms-повідомленнями про залишок коштів на картці та про кредитні ліміти.

"Якщо ви надали в банк свій номер телефону, то вам будуть надсилати (в sms-повідомленнях) інформацію про всі поповнення і всі списання. Це обов'язково. Якщо банк цього не робить – ви можете судитися", – сказав Олександр Карпов.

Крім того, експерти роз'яснили, у чому різниця між споживчим кредитом та розстрочкою.

"Якщо це другий варіант (розстрочка), то це не споживчий кредит. Фінустанови тут ні до чого, закон "Про споживче кредитування" на такі операції не поширюється, всі ваші взаємовідносини – це лише відносини з магазином, якому ви будете частинами сплачувати кошти за товар", – розповіла Тетяна Грищенко.

За словами експертів, банки як правило пропонують класичну або ануїтетну схеми погашення кредитів.

"У довгостроковій перспективі класичний графік є для позичальника дешевшим. Сумарно людина заплатить за класичним графіком менше, тому що завжди буде сплачувати однакову частину тіла кредиту. Але в перші місяці людина буде платити за класичним графіком більше, ніж якби в неї був ануїтетний графік", – пояснила Тетяна Грищенко.

У разі банкрутства та ліквідації того чи іншого банку, як підкреслили експерти, позичальник все ж зобов'язаний повернути кредит, взятий у такій фінустанові. У такому разі платежі з повернення боргу здійснюються на користь Фонду гарантування вкладів фізосіб (під управління якого переходить збанкрутілий банк), або на користь юридичної особи, якій ФГВФО продав кредит цього боржника.

"Але основне, що важливо розуміти – повертати кредит, навіть неплатоспроможному банку, все ж треба", – сказала Тетяна Грищенко.

У разі, якщо банк порушує права споживача фінпослуг, необхідно звертатися до Національного банку як регулятора.

"У Національному банку утворено управління захисту прав споживачів. Воно функціонує і активно відповідає на звернення споживачів…Якщо ж турбують колектори…в такому разі може порушуватися законодавство про захист персональних даних і можна звертатися до уповноваженого Верховної Ради з прав людини, а також в правоохоронні органи", – сказала Юлія Вітка.

Модерувала ефір відома ведуча Яніна Соколова.

Повтор цієї передачі можна подивитися на Першому Діловому телеканалі 4 квітня об 11:15 та 7 квітня о 07:15 за посиланням: https://fbc.ua/tv-ua/online-tv/. Також запис програми можна переглянути в YouTube за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=7CJjRsWWeYk&t=38s.

Проєкт ЛІГА.Money створений, щоб допомогти українцям розібратись у складних фінансових питаннях, навчитись розумно керувати грошима та зважено приймати фінансові рішення.

На сторінці ЛІГА.Money розміщено Кредитометр – єдиний в Україні інструмент порівняння реальної вартості кредитів.

ЛІГА Money є результатом тристороннього партнерства між Проектом USAID "Трансформація фінансового сектору", Ligamedia та банками-учасниками.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі