Держборг у розрахунку на кожного українця за 2020 рік значно збільшився
За 2020 рік державний борг з розрахунку на кожного українця зріс на 13 100 грн до 60 990 грн. Такі розрахунки оприлюднено на Facebook-сторінці проєкту "Ціна держави" центру соціально-економічних досліджень CASE Україна.
"Відбувся останній (у 2020 році) аукціон з розміщення облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) і тепер можна оцінити, як збільшився борг платників податків, наш з вами борг, за 2020 рік", – зазначається у повідомленні.
Ситуація з держборгом
За оцінками фахівців проєкту, на 30 грудня державний борг України сягнув 2,5 трлн грн, або $89,6 млрд, що становить 62,5% від валового внутрішнього продукту, який економіка виробляє за рік.
Приріст за 2020 рік склав 532,9 млрд грн.
"Це більше, ніж видатки на усі пенсії разом узяті за 2020 рік (бюджет Пенсійного фонду України у 2020-му році складав 489,6 млрд грн)", – йдеться у повідомленні.
Натисніть, щоб збільшити
Державний борг у відсотках до ВВП. Інфографіка: CASE Україна
За рахунок чого збільшився борг у 2020 році
Третина приросту у 2020 році пов'язана зі здійсненням внутрішніх запозичень. Решта – з зовнішніми запозиченнями ($4,2 млрд) та курсовою різницею.
Таким чином, на 30 грудня борг кожного українця (і старого, і малого) сягнув 60 990 грн, це на 13 100 грн більше, ніж рік тому.
Чого чекати у 2021 році
Наступного року, як вважають фахівці проєкту "Ціна держави", здійснюватиметься ще більше державних запозичень і відбуватиметься подальше зростання боргу платників податків.
Дані Мінфіну
У середині листопада у Міністерстві фінансів повідомили, що державний борг України у доларовому еквіваленті складає $72,9 млрд, а найбільшу частку в структурі боргу (37%) – внутрішні гривневі зобов'язання, тобто гривневі держоблігації (такі боргові папери знаходилися на той момент в обігу на суму, еквівалентну $26,9 млрд).
Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП або держоблігації) – це цінні папери, які випускає Мінфін, розміщує їх на ринку та залучає таким чином кошти для фінансування дефіциту держбюджету.
Друга за розміром частка в структурі держборгу (31%) – єврооблігації, тобто зовнішні боргові папери, які теж емітуються Мінфіном, але на відміну від ОВДП вони номіновані в іноземній валюті та розміщуються на зовнішньому ринку. Такі папери знаходилися на той момент в обігу на суму $22,6 млрд.
22% в структурі держборгу України ($16,1 млрд) – це кредити міжнародних фінансових організацій (Міжнародний валютний фонд, Світовий банк, Європейський банк реконструкції та розвитку).
Ще 6% ($4,1 млрд) – внутрішній валютний борг (внутрішні боргові облігації, номіновані в іноземній валюті, але розміщені на внутрішньому ринку), а 4% ($3,2 млрд) – інший зовнішній борг.
Нагадування ЛІГА.Money
Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.
У жовтні стало відомо, що на кінець вересня сума держборгу на кожного українця становила трохи більше 56 000 грн.
- У листопаді стало відомо, кому і скільки винна держава.
Коментарі