Банкрутство банку. Що таке ліквідаційна маса: роз'яснення

20.01.2021, 18:12
Банкрутство банку. Що таке ліквідаційна маса: роз
Ілюстративне фото: LIGA.net

У разі банкрутства того чи іншого банку з його майна та інших активів формується ліквідаційна маса

У Фонді гарантування вкладів фізичних осіб роз'яснили, що таке ліквідаційна маса збанкрутілого банку, який виводиться з ринку. Про це йдеться у повідомленні ФГВФО.

З дня початку процедури ліквідації неплатоспроможного банку Фонд починає інвентаризацію та оцінку майна цієї фінустанови, за результатами чого формується ліквідаційна маса.

Що включається до ліквідаційної маси

Ліквідаційна маса – це сукупність рухомого та нерухомого майна банку, його кошти, майнові права та інші активи за оціночною вартістю. Оцінка проводиться на замовлення банку незалежними оцінювачами.

До ліквідаційної маси банку не включається майно, що є об’єктом довірчої власності, інше майно у випадках, прямо передбачених законом, а також банкноти і монети, передані Національним банком на зберігання та для проведення операцій з ними, а також ліцензія.

Закон "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" передбачає, що інвентаризація майна банку та формування ліквідаційної маси мають бути завершені у строк до шести місяців з дня прийняття рішення про ліквідацію цієї фінустанови.

Результати інвентаризації та формування ліквідаційної маси відображаються в акті, який затверджується виконавчою дирекцією та оприлюднюється на сайті Фонду.

Після затвердження ліквідаційної маси, Фонд гарантування починає підготовку активів неплатоспроможного банку до продажу.

Усі кошти, що надходять від продажу активів (майна) банку, який ліквідується Фондом, спрямовуються на погашення вимог кредиторів цього банку у черговості, визначеній статтею 52 закону "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Що передбачає ця стаття

Стаття 52 регулює черговість та порядок задоволення вимог до банку.

Вона передбачає, що кошти, одержані в результаті ліквідації та продажу майна (активів) банку, спрямовуються Фондом гарантування на задоволення вимог кредиторів у такій черговості:

1) зобов’язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров’ю громадян;

2) грошові вимоги щодо заробітної плати, що виникли із зобов’язань банку перед працівниками до прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку;

3) вимоги Фонду, що виникли у випадках, визначених цим законом, у тому числі покриття витрат Фонду, пов’язаних із консолідованим продажем активів;

4) вимоги вкладників – фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб – підприємців), які не є пов’язаними особами банку (вклади на суму більше 200 000 грн);

5) вимоги Національного банку, що виникли в результаті зниження вартості застави, наданої для забезпечення кредитів рефінансування;

6) вимоги фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб – підприємців), які не є пов’язаними особами банку, платежі яких або платежі на ім’я яких заблоковано;

7) вимоги інших вкладників, які не є пов’язаними особами банку, юридичних осіб – клієнтів банку, які не є пов’язаними особами банку;

8) інші вимоги, крім вимог за субординованим боргом;

9) вимоги кредиторів банку (фізичних осіб, фізичних осіб – підприємців, а також юридичних осіб), які є пов’язаними особами банку;

10) вимоги за субординованим боргом.

Вимоги до банку, які залишаться незадоволеними з причини недостатності його майна, вважаються погашеними.

Скільки ФГВФО виплатив українцям у 2020 році

За 2020 рік Фонд гарантування вкладів фізичних осіб виплатив вкладникам банків-банкрутів 390,7 млн грн.

У тому числі за грудень такі виплати склали 17 млн грн.

Незалежно від кількості вкладів, які були у громадянина в банку-банкруті, сума гарантованого відшкодування одній особі не перевищить 200 000 грн.

Для повернення коштів понад гарантовану суму (200 000 грн) вкладник повинен заявити про свої кредиторські вимоги до банку (відповідну форму заяви можна знайти на сайті Фонду).

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

  • У грудні стало відомо, що за листопад депозити фізичних осіб у банках-учасниках Фонду гарантування вкладів збільшилися на 7,33 млрд грн.
  • Також у грудні у Фонді гарантування вкладів повідомили, що у 2021 році сума гарантій за вкладами може бути збільшена вдвічі.
Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі