Арешт рахунків боржників. У Мін'юсті розповіли про процедуру списання коштів

05.05.2021, 14:50
Арешт рахунків боржників. У Мін
Фото: Андрій Гудзенко/LIGA.net

В автоматизованому режимі відбуватиметься арешт коштів будь-яких боржників

У квітні набрав чинності наказ Міністерства юстиції про розширення дії системи автоматизованого арешту рахунків боржників, тому у відомстві розповіли деякі деталі щодо відповідної процедури списання коштів. Про це йдеться на Facebook-сторінці Мін'юсту.

Як регулюється система автоматизованого арешту коштів боржників

Ще 16 квітня 2019 року Мін'юст видав наказ №1203/5 "Про затвердження порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів". Цей документ регулював процедуру арешту коштів осіб, які мають заборгованість саме зі сплати аліментів.

А наказом №1061/5 від 23 березня 2021 року міністерство внесло зміни до вищевказаного документу. У тому числі змінилася його назва на наказ "Про затвердження порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках". Документ набрав чинності з 6 квітня 2021 року.

Внесені у 2021 році зміни дозволяють арештовувати в автоматизованому режимі кошти будь-яких боржників. Тобто автоматизований арешт рахунків здійснюватиметься не лише у випадках несплати аліментів, а й за борги зі сплати тіла кредиту або відсотків, у випадках несплати штрафів за порушення правил дорожнього руху тощо.

"З набранням чинності наказу (№1061/5 від 23 березня 2021) положення Порядку автоматизованого арешту коштів поширюватимуться на усі категорії виконавчих документів, які передбачають стягнення коштів з боржників-фізичних та юридичних осіб", – зазначають у Мін'юсті.

Особливості процедури автоматизованого арешту коштів

Звернення стягнення на майно боржника здійснюється в розмірі та обсязі, необхідних для виконання за виконавчим документом (з урахуванням стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених на боржника під час виконавчого провадження, основної винагороди приватного виконавця).

Примусове списання коштів з банківських рахунків боржників відбувається на підставі платіжної вимоги виконавця, однак зараз така платіжна вимога оформлюється у паперовому вигляді.

У зв'язку з цим Мін’юст розробив відповідний проєкт наказу, яким буде запроваджено електронний документообіг платіжних вимог між органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями та банками, а також органами Державної казначейської служби. Це дозволить перевести процедуру примусового списання коштів з паперового в електронний формат, а також прискорить примусове списання коштів боржників.

Якщо той чи інший банк приєднається до системи автоматизованого арешту коштів, то арешт рахунків у такій фінустанові відбуватиметься автоматично: виконавець натискатиме кілька клавіш на своєму комп'ютері і рахунки особи вже будуть арештовані.

Що більше фінустанов приєднається до системи, то більше ймовірність, що їхні ж боржники, які винні кошти цим банкам, не зможуть сховатися. Якщо всі банки (або більшість) приєднаються до системи, боржники не зможуть уникати виконання зобов'язань.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі