Арешт рахунків боржників. Чи можуть блокуватися кошти понад суму боргу: роз'яснення

17.05.2021, 12:19
Арешт рахунків боржників. Чи можуть блокуватися кошти понад суму боргу: роз
Фото: Андрій Гудзенко/LIGA.net

Примусове списання коштів з банківського рахунку боржника відбувається на підставі платіжної вимоги виконавця

Накладати арешт на кошти боржника виконавець може лише у межах суми, яку заборгувала особа, а рештою грошей власник рахунку може вільно розпоряджатися. Про це йдеться у роз'ясненні Міністерства юстиції.

Що таке автоматизований арешт коштів боржників

У квітні 2019 року Мін'юст своїм наказом №1203/5 врегулював порядок автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів. Цей документ регулював процедуру арешту коштів осіб, які мають заборгованість саме зі сплати аліментів.

А в березні 2021 року міністерство внесло зміни до цього документу, дозволивши арештовувати в автоматизованому режимі кошти будь-яких боржників (не лише у випадках несплати аліментів, а й за борги зі сплати тіла кредиту або відсотків, у випадку несплати штрафів за порушення правил дорожнього руху, комуналки тощо).

Наказ Мін'юсту про розширення дії системи автоматизованого арешту рахунків боржників набрав чинності з 6 квітня 2021 року.

На які кошти (майно) боржника може звертатися стягнення

Стягнення за виконавчими документами звертається на кошти боржника у національній та іноземній валютах, інші цінності, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінустановах.

У разі відсутності у боржника коштів та інших цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення звертається також на належне боржнику інше майно (крім майна, на яке згідно з законодавством не може бути накладено стягнення).

Звернення стягнення на майно боржника не зупиняє звернення стягнення на його кошти.

Боржник має право запропонувати види майна чи предмети, які необхідно реалізувати в першу чергу. Черговість стягнення на кошти та інше майно боржника остаточно визначається виконавцем.

В яких обсягах звертається стягнення

Звернення стягнення на майно боржника здійснюється в розмірі та обсязі, вказаних у виконавчому документі (з урахуванням стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених на боржника під час виконавчого провадження, основної винагороди приватного виконавця).

Примусове списання коштів з банківського рахунку боржника відбувається на підставі платіжної вимоги виконавця.

Якщо той чи інший банк приєднується до системи автоматизованого арешту коштів, то арешт рахунків у такій фінустанові відбувається автоматично: виконавець натискає кілька клавіш на своєму комп'ютері і рахунки особи вже арештовані.

Що більше фінустанов приєднується до системи, то більша ймовірність, що їхні ж боржники, які винні кошти цим банкам, не зможуть сховатися. Якщо всі банки (або більшість) приєднаються до системи, боржники не зможуть уникати виконання зобов'язань.

До системи автоматизованого арешту рахунків боржників вже підключено сім банків, ще 40 фінустанов надали згоду на приєднання до системи.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі