Арешт рахунків боржників. Мін'юст розширив автоматизовану систему

09.04.2021, 12:02
Арешт рахунків боржників. Мін
Фото: Андрій Гудзенко/LIGA.net

Автоматизований арешт рахунків здійснюватиметься у випадках несплати аліментів, кредитів чи штрафів

Міністерство юстиції розширило дію системи автоматизованого арешту рахунків боржників: тепер вона стосуватиметься не тільки неплатників аліментів (як це було раніше), а й осіб, які мають інші борги. Про це йдеться в наказі Мін'юсту №1061/5 від 23 березня.

Що змінилося

Ще 16 квітня 2019 року Мін'юст видав наказ №1203/5 "Про затвердження порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів". Цей документ регулював саме процедуру арешту коштів осіб, які мають заборгованість зі сплати аліментів.

А наказом №1061/5 від 23 березня 2021 року Міністерство внесло зміни до вищевказаного документу. У тому числі змінилася його назва на наказ "Про затвердження порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках".

Крім того, у тексті слова "про стягнення аліментів" були замінені словами "у тому числі про стягнення аліментів".

Це означає, що тепер документ стосуватиметься арешту на банківських рахунках коштів будь-яких боржників.

Тобто автоматизований арешт рахунків здійснюватиметься не лише у випадках несплати аліментів, а й за борги зі сплати тіла кредиту або відсотків, за несплату штрафів за порушення правил дорожнього руху тощо.

Що таке система автоматизованого арешту рахунків

Якщо той чи інший банк приєднується до цієї системи, то арешт рахунків у такій фінустанові відбуватиметься автоматично: виконавець натискає кілька клавіш на своєму комп'ютері і рахунки особи вже будуть арештовані.

У Мін'юсті раніше закликали банки приєднуватися до даної системи, а також пояснювали, що спочатку це може бути нібито недоліком для банку, оскільки його клієнти розумітимуть, що їхні рахунки можуть бути арештовані миттєво.

Але що більше фінустанов приєднається до системи, то більше ймовірність, що їхні ж боржники, які винні кошти цим банкам, не зможуть сховатися.

Якщо всі банки (або їх більшість) приєднаються до системи, боржники не зможуть уникати виконання зобов'язань.

На початок листопаду 2020 року з системою автоматизованого арешту рахунків працювали чотири банки.

Як тепер працюватиме система

Затверджений наказом Мін'юста новий порядок автоматизованого арешту рахунків боржників працюватиме наступним чином:

- спочатку державний або приватний виконавець за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження створюватиме та надсилатиме до банків вимогу про надання інформації щодо стану рахунків боржника;

- банки зобов'язані будуть за годину робочого часу після отримання вимоги надіслати виконавцю відповідну інформацію;

- після цього виконавець за допомогою автоматизованої системи надсилає до банків постанову про арешт коштів боржника;

- отримавши постанову, банк накладає арешт на рахунки боржника і повідомляє про це виконавця.

На фінальному етапі виконавець надсилає до банків платіжні вимоги щодо примусового списання коштів боржника, а банки примусово списують кошти з рахунків цієї особи та перераховують їх на рахунки Державної виконавчої служби або приватного виконавця.

Мін'юст доручив Державній виконавчий службі та держпідприємству "Національні інформаційні системи" у тримісячний строк вжити заходів для забезпечення реалізації цього наказу.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі