Арешт рахунків боржників. Що таке звернення стягнення на майно

25.05.2021, 14:26
Арешт рахунків боржників. Що таке звернення стягнення на майно - Фото
Фото: depositphotos.com

Звернення стягнення полягає в арешті, вилученні майна або списанні коштів з рахунків боржників

Законодавство передбачає, що примусове виконання судових рішень здійснюють державні та приватні виконавці, а одним з інструментів у цій сфері є звернення стягнення на грошові кошти та інше майно боржника. Про це йдеться у роз'ясненні Міністерства юстиції.

Що таке звернення стягнення

Звернення стягнення на майно боржника – це спосіб забезпечення виконання судових рішень. Звернення стягнення полягає в арешті, вилученні майна (або списанні коштів з рахунків) та примусовій реалізації такого майна.

Арешт на майно (кошти) боржника накладається виконавцем шляхом винесення відповідної постанови про арешт майна (коштів).

Саме арешт майна (коштів) боржника забезпечує реальне виконання судового рішення.

Звернення стягнення можливе на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об’єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або боржник володіє ними спільно з іншими особами.

Що таке автоматизований арешт коштів боржників

23 березня цього року Міністерство юстиції внесло зміни до одного зі своїх наказів (№1203/5 від 16 квітня 2019 року), що дозволяють арештовувати в автоматизованому режимі кошти будь-яких боржників. Тобто автоматизований арешт рахунків тепер здійснюється за борги зі сплати тіла кредиту або відсотків, у випадках несплати штрафів за порушення правил дорожнього руху, комуналки тощо.

Ці зміни набрали чинності з 6 квітня 2021 року.

Якщо той чи інший банк приєднується до системи автоматизованого арешту коштів, то арешт рахунків у такій фінустанові відбувається автоматично: виконавець натискає кілька клавіш на своєму комп'ютері і рахунки особи вже арештовані.

У випадку автоматизованого арешту рахунків звернення стягнення на кошти боржника здійснюється в розмірі та обсязі, необхідних для виконання за відповідним виконавчим документом (з урахуванням стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених на боржника під час виконавчого провадження, основної винагороди приватного виконавця).

Що ще важливо

Автоматизований арешт коштів боржників на рахунках у банках здійснюється за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження шляхом інформаційної взаємодії державних або приватних виконавців та банків.

Примусове списання коштів з рахунків, які відкриті боржниками у банках, здійснюється на підставі платіжної вимоги виконавця. Вона наразі оформлюється в паперовому вигляді.

У зв'язку з цим Мін’юст розробив відповідний проєкт наказу, яким запроваджуватиметься електронний документообіг платіжних вимог між органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями та банками, а також органами Державної казначейської служби.

Це дозволить перевести процедуру примусового списання коштів з паперового в електронний формат, а також прискорить примусове списання коштів боржників.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі