Арешт рахунків боржників. Що відбуватиметься, коли грошей для погашення боргу недостатньо

17.06.2021, 11:03
Арешт рахунків боржників. Що відбуватиметься, коли грошей для погашення боргу недостатньо - Фото
Фото: pixabay.com

Примусове списання коштів з банківських рахунків боржників відбувається на підставі платіжної вимоги виконавця

У квітні набрав чинності наказ Міністерства юстиції про розширення дії системи автоматизованого арешту рахунків боржників, тому у відомстві роз'яснили, що відбуватиметься у випадках, коли грошей для погашення боргу на рахунку недостатньо. Про це йдеться у повідомленні Мін'юсту.

Як регулюється система автоматизованого арешту коштів боржників

Ще 16 квітня 2019 року Мін'юст видав наказ №1203/5 "Про затвердження порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів". Цей документ регулював процедуру арешту коштів осіб, які мають заборгованість саме зі сплати аліментів.

А наказом №1061/5 від 23 березня 2021 року міністерство внесло зміни до вищевказаного документу. У тому числі змінилася його назва на наказ "Про затвердження порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках". Документ набрав чинності з 6 квітня 2021 року.

Внесені у 2021 році зміни дозволяють арештовувати в автоматизованому режимі кошти будь-яких боржників. Тобто автоматизований арешт рахунків здійснюватиметься не лише у випадках несплати аліментів, а й за борги зі сплати тіла кредиту або відсотків, у випадках несплати штрафів за порушення правил дорожнього руху тощо.

Тобто з 6 квітня 2021 року положення Порядку автоматизованого арешту коштів поширюються на усі категорії виконавчих документів, які передбачають стягнення коштів з боржників-фізичних та юридичних осіб.

Процедура автоматизованого арешту рахунків

Примусове списання коштів з банківських рахунків боржників відбувається на підставі платіжної вимоги виконавця.

Звернення стягнення на майно боржника здійснюється в розмірі та обсязі, необхідних для виконання за відповідним виконавчим документом.

Якщо той чи інший банк приєднується до системи автоматизованого арешту коштів, то арешт рахунків у такій фінустанові відбувається автоматично: виконавець натискає кілька клавіш на своєму комп'ютері і рахунки особи вже арештовані.

Якщо грошей для погашення боргу на рахунку недостатньо

Арешт на кошти виконавець накладає винятково на ту суму, яку особа заборгувала. Рештою ж коштів власник рахунку може вільно розпоряджатися.

Але нерідко коштів на рахунку боржника недостатньо для погашення боргу або немає взагалі.

Стаття 48 закону "Про виконавче провадження" передбачає, що стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у національній та іноземній валютах (у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках), а у разі недостатності таких активів стягнення звертається на інше майно боржника.

Тобто якщо коштів на рахунках боржника буде замало, стягнення невідкладно звертатиметься на інше майно боржника (крім майна, на яке згідно із законодавством не може накладатися стягнення).

Важливо, що звернення стягнення на інше майно боржника не зупиняє звернення стягнення на його кошти.

Боржник має право запропонувати види майна чи предмети, які необхідно реалізувати в першу чергу. Черговість стягнення на кошти та інше майно боржника остаточно визначається виконавцем.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі