Арешт рахунків боржників. Чи будуть списувати кошти автоматично

07.07.2021, 17:01
Арешт рахунків боржників. Чи будуть списувати кошти автоматично - Фото
Фото: pixabay.com

Списання коштів з рахунків боржника можливе лише у разі відкриття виконавчого провадження

Введення автоматизованої системи арешту рахунків боржників не передбачає автоматичного списання коштів з рахунків. Про це розповіли у Міністерстві юстиції.

"Заборгували за житлово-комунальні послуги чи не сплатили штраф за перевищення швидкості – кошти на вашому банківському рахунку можуть бути арештовані в автоматизованому режимі. Але при цьому не йдеться про автоматичне списання коштів", – зазначають у відомстві.

Як здійснюється автоматизований арешт рахунків

Відповідно до наказу Міністерства юстиції №1061/5 від 23 березня 2021 року, державні та приватні виконавці можуть направляти до банків постанови про арешт коштів на рахунках боржників через Автоматизовану систему виконавчого провадження (АСВП). Важливо, що обмежень за категоріями стягнення у таких випадках не існує.

Тобто, з набранням чинності цього наказу було реалізовано технічні зміни щодо інформаційної взаємодії виконавців із банками за допомогою Автоматизованої системи виконавчого провадження.

І якщо раніше така процедура була досить складною, то тепер взаємодія між виконавцями і банками відбувається в електронному режимі, а не лише поштовим зв’язком.

Приклад застосування автоматизованої системи

Наприклад, якщо громадянин не сплатив штраф за порушення правил дорожнього руху або комунальні послуги чи заборгував кошти (у тому числі аліменти на утримання дитини), то цей факт спочатку має підтвердити своїм рішенням суд або інший орган (або посадова особа).

Якщо після цього боржник все ж не повертає кошти – до справи підключається Державна виконавча служба або приватні виконавці. Вони можуть арештувати кошти на банківських рахунках боржника.

Саме процедуру комунікації між виконавцями та банками і було спрощено Міністерством юстиції.

Доопрацювання системи

Державне підприємство "Національні інформаційні системи" зараз проводить роботи з доопрацювання програмного забезпечення Автоматизованої системи виконавчого провадження з метою автоматизації процесу отримання виконавцями інформації щодо банківських рахунків боржника.

Після доопрацювання системи банки повідомлятимуть в електронному режимі не лише про факт наявності рахунків у боржника, а й їх номери та суми залишків на таких рахунках.

"З’явиться можливість накладати арешт винятково на один рахунок боржника в одному банку, а не на всі його рахунки в різних банківських установах, як це відбувається наразі. Відповідно, коштами на неарештованих рахунках власник зможе вільно розпоряджатися", – пояснюють у Міністерстві юстиції.

Однак усі ці дії можливі лише у разі відкриття виконавчого провадження.

Дізнатися про відкриття такого провадження боржник може за допомогою:

- єдиного реєстру боржників (https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors);

- автоматизованої системи виконавчого провадження (https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors);

- порталу "Онлайн будинок юстиції" (https://online.minjust.gov.ua/), здійснивши авторизацію за допомогою кваліфікованого електронного підпису;

- сервісу державних послуг "Дія", здійснивши авторизацію за допомогою кваліфікованого електронного підпису (https://diia.gov.ua/).

Ці сервіси допоможуть встановити, в якому відділі Державної виконавчої служби перебуває виконавче провадження, дізнатися його номер та іншу інформацію.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі