Плюс два мільйони бідних: як цьому запобігти

09.10.2020, 15:55
Плюс два мільйони бідних: як цьому запобігти  - Фото
як уникнути бідності

Кількість бідних українців у 2020 році сягне 16,5 млн. людей. Серед причин – карантин та економічна криза. Як уникнути такої ситуації для вашої родини

В 2019 році соціологи налічували в Україні 14,5 млн бідних. Вже цьогоріч їх число зросте на 2 млн осіб. Про це свідчать результати дослідження Інституту демографії та соціальних досліджень. 

За даними щомісячного опитування Омнібус Info Sapiens, у червні 2020 року 42% українців висловили занепокоєння нестачею грошей. У березні 2020 таких було лише 31%.

Хто вважається бідним

Існує два способи визначення бідності. І за обома з них показники України погіршуються.

Абсолютний метод. Це коли бідною вважається людина, чиї середньомісячні витрати становлять менше прожиткового мінімуму. Останні три роки Україна демонструвала позитивну тенденцію. Якщо за результами 2016 року рівень бідності в Україні сягав 58,6%, то вже за результатами 2019 року лише 38,5%.

Соціологи очікували, що кількість бідних буде скорочуватись і надалі і скаде за результатами 2020 року 31,2%. Проте події останніх місяців суттєво змінили ситуацію. Число бідних, ймовірно зросте цьогоріч щонайменше до 45,1%.

Структурно-витратний метод. Коли бідною вважається людина, що витрачає на харчування більше 60% свого доходу. Якщо у 2018 році 26% населення витрачали на харчування понад 60 % загальних витрат, за результатами минулого року їх число знизилось до 17 %. Проте за прогнозами соціологів цьогоріч нас знову очікує зростання, щонайменше до 22,1%.

Динаміка та прогноз рівня абсолютної бідності

прогноз рівня бідності

джерело: Інститут демографії та соціальних досліджень

Чому так сталось

Внаслідок коронакризи і зниження економічної активності найбільше постраждали люди працездатного віку, та сім’ї з дітьми. Адже втрата роботи хоча б одним з дорослих членів родини зменшило дохід решти. До того ж жителі Києва та великих міст постраждали від зниження економічної активності значно більше, аніж жителі сільської місцевості.

Скорочення доходів або втрата основного джерела доходу. Навіть в умовах адаптивного карантину відновлення попереднього рівня доходів відбулось не у всіх. Загалом з початку карантину число безробітних зросло на 70,4 тис людей. А заборгованість підприємтсв за зарплатою сягла 3,4 млрд грн.

Окрім іншого, на 6,4% знизилась сума грошових переказів з-за кордону, що теж є значним джерелом доходів для українських родин.

Пошук нових джерел доходів через кредити. В умовах карантину і зниження доходів українці звернулись за позиками. Лише банками у квітні 2020 року було видано 226,19 млрд. грн кредитів фізичним особам, що на 6,9 млрд. грн. більше, ніж у березні.

Порада від ЛІГА.Money. Не переплачуйте зайвого, беручи в борг. Порівняти чесні умови надання кредиту можна у Кредитометрі. Ми вже обчислили для вас реальну річну процентну ставку і врахували всі витрати на страховку та комісії. Обираєте кредит, обирайте чесні умови.

Зниження фінансової спроможності для оренди житла. Втрата доходу породила додатковий ризик для тих, хто не має власного житла. Приміром, через введення карантину операції з оренди житла в Києві впали на 32 %.

Песимістичні очікування. Через ситуацію невизначеності на період карантину люди намагаються економити. За даними агентства Info Sapiens внаслідок карантину українці були змушені переглянути заплановані витрати, зокрема 47,2 % відклали придбання одягу та взуття, 40,9% поїздки. Також поширеною стратегією економії коштів під час карантину є призупинення оплати товарів та послуг ЖКГ.

Як не потрапити у пастку бідності

ЛІГА.Money пропонує вам ряд порад, які допоможуть уникнути фінансових проблем.

Створюйте фінансову подушку безпеки. Не чекайте, коли у вас з’являться зайві кошти, аби відкладати на майбутнє. Починайте заощаджувати, відкладаючи частину доходів щомісяця. Краще налаштувати щомісячне відрахування частини надходжень з зарплатного рахунку  наперед, аби уникнути ризику витратити ці гроші.

Контролюйте свої витрати. Робити це можна шляхом планування сімейного бюджету наперед, розподіливши, на які статті видатків (оплата комунальних платежів, харчування, освіта, розваги) скільки коштів ви можете витратити.

Ефективно також аналізувати свої попердні витрати. Ми зібрали для вас найкращі мобільні додатки, які допоможуть вам проаналізувати, куди ви витрачаєте свої гроші. Навіть просто записуючи всі свої витрати в блокнот протягом місяця, ви зможете знайти ті з них, яких можна було б уникнути.

Керуйте своїм боргом, аби він не почав керувати вами. Уникайте прострочення боргу, вчасно вносячи регулярні платежі за кредитом. У випадку, якщо ваші доходи суттєво знизились і ви не можете обслуговувати борг на попередньому рівні – не накопичуйте заборгованість, додаючи до неї пеню та комісії. Завчасно зверніться до банку за реструктуризацією – зміною строку боргу чи графіку платежів.

Коментарі