У кредитів теж є паспорти: чому варто їх читати

07.10.2020, 21:35
У кредитів теж є паспорти: чому варто їх читати - Фото
паспорт споживчого кредиту, depositphotos

Паспорт є у кожної людини, а ще у автомобіля чи квартири. Є він і у споживчого кредиту. І саме його вам треба прочитати, перш ніж оформите кредит

Кожна фінустанова зобов'язана ознайомити клієнта з основними умовами кредиту, який він планує взяти. А якщо сума кредиту становить більше однієї мінімальної заробітної плати, а строк кредиту довший від одного місяця, такий кредит підпадає під дію закону України "Про споживче кредитування". Отже фінансова установа має надати потенційному позичальнику паспорт споживчого кредиту.

Яка інформація є у паспорті споживчого кредиту

Такий паспорт повинен містити низку важливих умов кредиту, необхідних, аби порівняти різні пропозиції одного й того ж кредитора чи різних фінустанов. А потім – ухвалити зважене рішення про подальше укладання чи не укладання договору.

Саме для полегшення вибору кредиту з 2017 року паспорт є стандартизованим документом. Зазвичай, його можна отримати, звернувшись до відділення банку, але часто банки розміщують паспорти з орієнтовними умовами на своїх веб-сайтах або надають його клієнту у мобільному додатку.

Паспорт – це детальний документ, у якому має бути інформація про:

  • суму та строк кредиту;
  • розмір процентів та всіх комісій, які мають бути сплачені кредитору (комісія за видачу, місячна комісія, плата за sms-інформування тощо);
  • розмір орієнтовної реальної річної процентної ставки – це величина, яка показує, скільки насправді коштує для вас кредит;
  • обов’язковість чи добровільність отримання послуг третіх осіб – наприклад, чи обов’язково для отримання кредиту укладати страховий договір з запропонованими кредитором страховими компаніями, і скільки приблизно це коштуватиме;
  • графік платежів (табличка) із зазначенням всіх платежів, які мають бути сплачені протягом строку кредиту (не вимагається для кредитних карток);
  • розмір пені та/або штрафів, які може стягувати банк при невиконанні позичальником  обов’язків за договором.


    ЛІГА.Money радить. Перевіряйте умови кредиту за допомогою Кредитометру. Ми вже обчислили для вас реальну річну процентну ставку за кредитами на житло, авто, особисті цілі та кредитними картками. До вартості позики включено всі комісії та обов'язкові послуги третіх осіб. Не переплачуйте зайвого, обирайте чесність.

    Що робити, якщо банк не надав вам паспорт споживчого кредиту чи маніпулює інформацією

Якщо банк відмовляється надати чи надає незаповнений паспорт, він порушує Закон "Про споживче кредитування". Тому доцільно подумати, чи є сенс продовжувати з ним співпрацю.

Консультант банку повинен пояснити споживачу умови кредиту, викладені в паспорті. Не вагайтеся ставити запитання, якщо щось незрозуміло чи якоїсь інформації вам недостатньо. Але не покладайтесь тільки на усну інформацію від консультанта, читайте уважно сам паспорт. Чому?

Тому що консультанти банків, свідомо чи несвідомо, можуть ввести вас в оману, надаючи вам некоректну інформацію про умови можливого кредиту. Особливо це стосується розміру реальної річної процентної ставки.

Як показують проведені Проектом USAID "Трансформація фінансового сектору" дослідження споживчого кредитування методом таємного покупця, багато консультантів не розуміють, яким чином розраховується ця ставка, і не можуть вірно поінформувати потенційного клієнта.

Наприклад, одному позичальнику консультант сказав, що, оскільки за кредитом на 10 місяців стягуватиметься місячна комісія в розмірі 2,9% від загальної виданої суми, його реальна річна процентна ставка буде 29% річних.

Іншому ж потенційному клієнту консультант порахував: якщо скласти разом місячну комісію 4,59% від виданої суми кредиту та 0,12% номінальної процентної ставки, то реальна річна процентна ставка буде всього лиш 4,71%.

Як же здивувався перший позичальник, коли побачив у паспорті цього кредиту та кредитному договорі, що реальна річна процентна ставка становить 79% річних! У другому ж випадку така ставка дорівнювала 138%.

Саме тому читайте уважно кожне слово та кожну цифру в паспорті і кредитному договорі, які вам дають на розгляд. Перепитуйте, коли щось незрозуміло, але не покладайтесь на слова консультанта про те, що якісь положення до вас не застосовуються чи якась сума буде для вас іншою. Адже підпис ви будете ставити саме на паспорті і договорі, а не на словах.

Коментарі