Кредитна картка: що потрібно знати

30.09.2020, 07:07
Кредитна картка: що потрібно знати - Фото
кредитні картки, depositphotos.com

Кредитна картка прив’язана до банківського рахунку та має кредитний ліміт. Однак слід знати, як розумно користуватись її перевагами і не переплачувати

Кредитна картка – універсальний платіжний інструмент. Адже після того, як ви використали власні кошти з рахунку, ви можете й надалі здійснювати оплати за рахунок коштів в межах кредитного ліміту. Проте, користуючись кредиткою для оплати покупок, ви накопичуєте борг. 

Спочатку про переваги

 • Кредитна картка стає в нагоді тоді, коли тимчасово не вистачає коштів. Припустимо, до заробітної плати залишилося два тижні, а ціна на авіаквиток до країни, де ви плануєте провести відпустку, зростає щодня, тому  ви сплачуєте за  квиток кредиткою. У такої картки є пільговий період, протягом якого ви можете користуватися кредитними коштами майже безкоштовно,  сплачуючи близько 0,01% річних. Зверніть увагу на те, що пільговий період визначається окремо для кожної покупки або зняття готівки і може залежати від того числа місяця, коли ви здійснюєте платіж. Так, тривалість пільгового періоду може бути меншою за місяць, а може складати до 55-60 днів.  У деяких карток максимальний пільговий період може становити до трьох місяців, але будьте обережні – це може супроводжуватися більш високою реальною процентною ставкою.
 • Після завершення пільгового періоду кредит за карткою часто є дешевшим, ніж споживчий банківський кредит і тим більше  мікрокредит від  фінансової компанії. В Україні реальна процентна ставка для боргу за кредитною карткою може складати від 33% до 100% і більше. Користуйтеся калькулятором ЛІГА.Money, щоб обрати найвигіднішу кредитну картку за реальною процентною ставкою, тривалістю пільгового періоду та кредитним лімітом, які доступні для вас.
 • Часто для використання кредиток є спеціальні пропозиції – наприклад, кешбек. Кешбек пропонується лише на деякі витрати (наприклад, ресторани або таксі), а його максимальна сума є відносно невеликою. Часто кешбек не зараховується на ваш рахунок, а надається у вигляді бонусів, які ви можете використати у магазинах-партнерах. Кешбек можна вважати перевагою, якщо ви і без нього збиралися придбати конкретний товар чи послугу.

 А тепер про недоліки

 • Через кредитну картку, як і через будь-який інший кредит, ви можете потрапити у боргову яму. З точки зору психології використання для оплати покупок шматочку пластику замість готівки робить витрачання грошей менш болісним. Але реальна небезпека криється саме у зручності кредиток. Ви можете навіть не усвідомлювати, що берете гроші в борг! У вашій кишені лежить картка, яка завжди готова миттєво оплатити будь-яку вашу забаганку. Якби ви були змушені йти до банку, говорити з менеджером, підписувати папери та платити значну суму за страховку ще до отримання грошей, ви могли б і передумати. На довершення знання того, що борг за кредитною карткою можна не погашати понад  місяць, робить  запозичення безболісним.
 • Якщо ви не погашаєте борг за кредитною карткою в межах пільгового періоду, на суму боргу нараховуються проценти за високою ставкою. Крім цих звичайних процентів, банки заробляють на разових комісіях. Наприклад, вони можуть брати 3%-5% за зняття готівки та переказ коштів на ваш інший рахунок. Замість плати за зняття готівки деякі банки встановлюють місячну комісію на суму боргу у розмірі 3%-5%. У деяких банках загальна вартість запозичення за кредиткою може значно перевищувати 100% річних.
 • Не забувайте, що борг, який ви накопичуєте шляхом використання кредитки, може виникати через несуттєві витрати, тобто ви платите не за річ, яка є корисною у довгостроковій перспективі.
 • Кредитні картки можуть не мати опції переказу на картку, яка належить іншій людині, для оплати таких витрат, як, наприклад, оренда житла.
 • Управляти боргом за кредиткою може бути важко та незручно. Банки не попереджають вас про те, що на борг вже нараховуються проценти за високою ставкою, а відстежити всі витрати, щоб дізнатися, коли треба повертати кошти, може бути складно.

Отже, як скористатися перевагами та уникнути неприємностей

 • Для повсякденних витрат користуйтеся дебетовою карткою, а не кредитною.
 • Перед тим як скористатися кредиткою, двічі подумайте й потім подумайте ще раз, чи не можна відтермінувати цю покупку. Якщо не можна, тоді спочатку вивчіть інші варіанти, які може пропонувати магазин (наприклад, розстрочку), і реалістично оцініть, чи не будуть такі варіанти дешевшими.
 • Уважно читайте кредитний договір, звертайте увагу на правила визначення пільгового періоду. Пам’ятайте, що вам не нагадають про черговий  платіж.
 • Якщо ви позичили значну суму, складіть графік регулярного погашення заборгованості. Встановіть автоматичні перекази на кредитку в дні отримання регулярного доходу або просто дотримуйтесь встановленого графіку погашення.
 • Якщо ви фінансово дисциплінована людина, користуйтеся кредитною карткою для оплати товарів, за які нараховується кешбек. Але пам’ятайте, що сума кешбеку, зазвичай, не така значна, і купуйте лише ті товари та послуги, які вам потрібні.

Не забувайте порівнювати умови різних пропозицій перед підписанням кредитного договору. Щоб знайти найвигіднішу саме для вас кредитну картку, користуйтеся калькулятором ЛІГА.Money.

Коментарі