Що обирають українці: trade-in, розстрочка від автодилера та кредит

05.06.2021, 09:10
Що обирають українці: trade-in, розстрочка від автодилера та кредит - Фото
покупка авто

Попит на авто відновлюється. Однак вживані авто українці купують вдесятеро частіше, ніж нові. Розбираємо основні схеми купівлі-продажу та їх ризики

За п'ять місяців нинішнього року українці придбали майже 40 тисяч нових авто. Це на третину більше, ніж навіть у доковідному 2019 році. Значною мірою ріст продажів завдячує розвитку trade-in, зниженню ставок за кредитами і врегулюванню проблеми авто з єврономерами. Однак вживаних авто купується вдесятеро більше. 

Про вигоди та нюанси різних способів купівлі авто ЛІГА.Money розбиралась під час чергового онлайн-ефіру "Свобода руху: як придбати авто у 2021 році".

Що таке trade-in і як це працює

Законодавство, що регулює trade-in, існує вже кілька років. Однак раніше цим займались невеликі фірми, так звані "сірі" імпортери. Після спрощення законодавства в частині оподаткування, на цей ринок прийшли офіційні автодилери. Схема купівлі-продажу авто працює таким чином:

  1. Вживане авто клієнта проходить оцінку автодилера, тобто дилер встановлює ціну, за яку воно може бути викуплене.
  2. Ця сума зараховується як авансовий платіж клієнта під час купівлі нового авто.
  3. Клієнт обирає авто, яке буде імпортоване з-за кордону або придбане з числа наявних авто в салоні.

При цьому купувати нове авто можна як за власні кошти, так і за кредитні. "Зараз всі програми передбачають 30% перший внесок за умов купівлі авто. Зазвичай будь-яке авто підходить для оплати цього першого внеску. Цей інструмент допомагає кредитному ринку зростати, адже нове авто може купити клієнт, який не має зайвих грошей", – розповів Олексій Горбань, директор із роздрібних продажів та маркетингу "ВіДі Автосіті".

Раніше ринок продажу вживаних авто був тіньовим, продаж відбувався особисто на авторинку чи через інтернет на дошках оголошень. Перевірка технічного стану авто залежала від обізнаності покупця. Проте, коли до процесу долучились автодилери, процес став простішим:

  • Автодилер здійснює попередню оцінку вибраного авто для покупки. Тобто ризик ввезення несправного авто, з прихованими дефектами або шахрайство з боку продавця, нівелюється.
  • Автодилер розповсюджує гарантію на придбане авто навіть якщо строк заводської гарантії на таку машину вже сплив.
  • Автодилер бере на себе оформлення документів з викупу старого авто клієнта та купівлі нового. Тобто автовласник економить час та сили.

"Зараз 20% всього роздрібного продажу авто відбувається через трейд-ін. В цій схемі продажу автодилер гарантує якість введеного авто, адже у випадку несправності має за власний кошт відновити це авто", – пояснив Олексій Горбань.

скільки років автомобілям на дорогах України

Партнерські програми автоімпортерів

Часто такі програми називають розстрочкою від імпортера. Проте насправді це кредит. Адже саме банк чи фінансова компанія видає клієнту позику на придбання авто. Працює ця схема таким чином. Автоімпортер, зацікавлений у зростанні продажу авто власної торгової марки, домовляється з банком про пільгові умови кредитування. Наприклад, кредитну ставку 0,01% річних у перший рік кредиту. При цьому банк отримує кредитоспроможних позичальників, а автоімпортер пропонує клієнтам привабливі умови фінансування.

Однак є головне "але". Автоімпортер не зобов’язаний розкривати детальні умови фінансування партнерської програми, а отже, перевірити її вигоду клієнт може лише у разі  особистого звернення та вивчення паспорту споживчого кредиту. "Так звана розстрочка від автоімпортера ніяк не регулюється, в той же час до банків у регулятора купа вимог до того, яку  інформацію треба розкрити клієнту, навіть до розміру шрифту в договорі. А у автосалону немає такого регулювання", – пояснює Андрій Прусов, заступник голови правління банку ФОРВАРД.

Правила безпеки при виборі партнерської програми

  1. Не орієнтуйтесь лише на дані реклами про купівлю авто під 0,01% річних. Попросіть у менеджера автосалону паспорт споживчого кредиту. Це документ, який містить всі основні умови кредиту, комісії, плату за страхування, а головне, реальну річну відсоткову ставку. Саме цей показник показує, скільки насправді коштуватиме для вас кредит.
  2. Порівняйте пропозиції інших банків за показником реальної річної відсоткової ставки. Можливо ви зможете знайти кредит, який обійдеться вам дешевше.
  3. Пам’ятайте, що до моменту виплати кредиту авто знаходиться у заставі банку чи іншої фінустанови. А отже, ви обмежені в праві виїзду за кордон без погодження банку. А у випадку несплати за кредитом банк може накласти стягнення на майно, тобто забрати у вас авто.
  4. Всі подальші правовідносини щодо укладеного кредиту стосуються лише банку і клієнта. Тобто якщо ви втратили роботу чи не можете сплачувати за кредитом, розв’язувати проблему доведеться з банком, а не з привітним менеджером з автосалону.

Банк наполягає на обов’язковому страхуванні КАСКО для авто, придбаних в кредит. Адже до моменту повної сплати за кредитом банк фінансово зацікавлений у збереженні авто у технічно справному стані. Хоча для вживаних авто такої вимоги банки часто не ставлять. Також не вимагають і надання авто в заставу. Натомість реальна річна відсоткова ставка за такими кредитами може сягати 40-90% річних. "Проблем з отриманням кредиту сьогодні немає, у 90% звернень клієнти отримують позитивне рішення. Більше того, банки розуміють, що велика частка економіки перебуває в тіні. Якби банки видавали кредити лише тим клієнтам, які мають офіційний дохід, то кредитування не було б. Найчастіше відмови пов’язані з негативною кредитною історією клієнта, якщо він мав проблеми з погашенням попередніх позик", – розповідає Олексій Горбань.

 

Коментарі