Кредити. Як взяти кредит в банку?

Нерідко українці цікавляться питаннями: де легко взяти кредит, як взяти кредит в банку чи в якому банку краще взяти кредит готівкою.

Щоб отримати відповіді, доцільно розібратися, чим саме банківський кредит відрізняється від позики небанківської фінустанови. Серед основних відмінностей – швидкість та легкість отримання кредитних коштів.

Щоб отримати кредит в банку, як правило, необхідно надати довідку з місця роботи, де має бути вказано, як довго працює потенційний позичальник на цьому місці, яку посаду займає, а також якою є його заробітна плата за останні шість місяців.

У той же час небанківські фінустанови, що займаються споживчим кредитуванням, найчастіше просять надати для отримання кредиту лише паспорт та ідентифікаційний код.

Це значно пришвидшує та полегшує отримання позики. Тому небанківські фінустанови у своїй рекламі акцентують увагу споживачів саме на можливості отримати швидкий кредит.

Звичайно, швидкий кредит готівкою нерідко пропонують і банки. Однак важливо враховувати, що у випадку з банківським кредитуванням процес отримання позики буде тривалішим. Крім того, потенційному позичальнику доведеться надати на вимогу банку більше різних документів.

У чому ж ще полягає різниця між банківським та небанківським кредитуванням?

Як правило, небанківські фінустанови надають менші за обсягом позики, у тому числі мікрокредити, але вартість залучення таких коштів суттєво перевищує вартість банківського фінансування.

Споживачам важливо розуміти, що мікрокредит – це короткострокова позика, розмір якої не перевищує однієї мінімальної заробітної плати (зараз – 6000 грн).

8 січня 2021 року набув чинності закон щодо споживчого кредитування. Документ передбачає, що штраф та пеня за мікрокредитами, оформленими після 8 січня, не можуть перевищувати подвійної суми тіла кредиту. Для кредитів понад одну мінімальну зарплату штраф та пеня не можуть перевищувати половини суми кредиту.

Що ж стосується банківських кредитів, то вони більші за обсягом та триваліші за терміном. Наприклад, отримати кредит на 10-20 років на придбання житла чи автомобіля можна лише у банку. А вартість такої позики буде у десятки разів нижчою у порівнянні з кредитом небанківської фінкомпанії.

Незважаючи на оманливу рекламу небанківських фінустанов, де пропонуються кредити "під 0%", реальна вартість таких позик у середньому перевищує 500% річних, а іноді ставки досягають рівня 1 095% річних. У той же час середня ставка за банківськими кредитами на придбання житла у березні 2021 року складала 14% річних на вторинному ринку та 17,4% річних – на первинному.

Щоб не стати заручниками мікрокредитів, споживачам фінпослуг потрібно враховувати, що найчастіше ставки, вказані у рекламі небанківських фінустанов (0-2%) – це плата за день користування коштами. Це означає, що річна ставка може сягати кількох сотень відсотків.

У Національному банку радять перед підписанням будь-якого кредитного договору (з банком чи небанківською фінустановою) уважно прочитати цей документ, навіть якщо він укладається онлайн. Особливу увагу необхідно звертати на відсоткову ставку, комісії, додаткові платежі та штрафи у разі прострочки.

Якщо людина хоче взяти кредит, більший за мінімальну зарплату та строком понад один місяць, фінустанова повинна надати не тільки договір, але й паспорт споживчого кредиту з детальною інформацією про умови позики.

Споживач фінансових послуг має пам'ятати: важливо сумлінно виконувати умови кредитного договору. Адже навіть декілька днів затримки платежу можуть коштувати позичальнику значних коштів.