Золоті гори: чому люди несуть гроші у фінансові піраміди

15.10.2020, 18:32
Золоті гори: чому люди несуть гроші у фінансові піраміди - Фото
фінансова піраміда, depositphotos

Суть фінансової піраміди проста: "старим" інвесторам виплачують дохід лише за рахунок коштів нових інвесторів, і це триває до краху піраміди.

Чи багато з вас чули прізвище Чарльза Понці чи Берні Медоффа? Проте ще у 1920 році Чарльз Понці увійшов в історію як винахідник фінансових пірамід. Берні Медофф був найбільш відомим послідовником Чарльза Понці. Зараз він відбуває покарання у федеральній в'язниці в США за вкрадені протягом 30 років 20 мільярдів доларів, хоча він заявляв своїм інвесторам, що заробив їм 65 мільярдів доларів.

Протягом останніх ста років по всьому світу виникало і йшло у небуття багато фінансових пірамід. Українці ставали жертвами багатьох з них, і, напевно, найвідомішою була МММ.

МММ була створена на початку дев'яностих, її назва є абревіатурою імен засновників – Сергія Мавроді та його родичів. Вона випускала нібито акції, з обіцянками доходу від 1 000% до 30 000% на рік, які активно рекламувались на телебаченні. Гаслом компанії було "Сьогодні вони дорожчі, ніж вчора". Також Сергій Мавроді пропонував людям купувати квитки (прості папірці) із зображенням його обличчя, знову обіцяючи високий дохід. Першим інвесторам виплачували відсотки за рахунок коштів, вкладених новими інвесторами, але коли піраміда залучила понад 5 мільйонів вкладників, уряд нарешті втрутився і закрив її. Піраміда завдала мільярдних збитків вкладникам.

Нещодавно, у серпні 2020 року, Служба безпеки України повідомила про блокування фінансової піраміди, вкладниками якої встигли стати понад 600 тисяч громадян. За інформацією СБУ, орієнтовний обсяг коштів, привласнених зловмисниками – творцями піраміди, становить більше ніж 250 мільйонів доларів США.

Чому з’являються нові фінансові піраміди?

Нові фінансові піраміди з’являються тому що люди продовжують в них вірити і вкладати гроші. Причини такої поведінки різноманітні:

  • низька фінансова грамотність, адже більшість людей не розуміють, що таке гроші чи як змусити їх працювати на свій добробут;
  • надмірна довіра ("кум розказав мені про приголомшливу можливість для інвестицій, а він знає, про що говорить");
  • жага легкої наживи ("навіть якщо це піраміда, я встигну заробити і вийти з прибутком до краху піраміди");
  • лінь (люди не читають документи, котрі підписують та не перевіряють інформацію в Інтернеті).

Слід розуміти, що шахраї (засновники фінансових пірамід) використовують найефективнішу зброю – інформаційно-психологічну, різні способи переконання та маніпуляції фактами.

Як не стати учасником фінансової піраміди

1. Не приймайте швидкого рішення "на емоціях". Дайте собі час обдумати, що за інвестицію вам пропонують, навіть якщо це порада родича або друга, котрому ви довіряєте.

2. Ретельно вивчіть суть інвестиції та знайдіть якомога більше інформації про компанію та її "перспективний" проект. Перевірте:

  • Дані та історію засновників/власників. Подумайте, чи довірили б ви цій людині свої гроші?
  • Перевірте, чи зареєстрована офіційно компанія, яка пропонує вам послугу та який вид діяльності є для неї основним.
  • Перевірте, чи має вона ліцензію на надання фінансової послуги. Пам’ятайте, залучати кошти населення в Україні можуть лише банки та кредитні спілки. Перевірити чинність ліцензії можна, звернувшись до НБУ або якщо ж компанія займається фондовою діяльність, випускає акції чи інвестсертифікати – вона має бути зареєстрована в НКЦПФР. Зазвичай, фінансові піраміди офіційно не зареєстровані або не мають жодних ліцензій або мають ліцензії на іншу діяльність.
  • Перевірте на сайтах фінансових регуляторів (Національного банку України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку), чи знають вони щось про такі інвестиції/компанії та чи отримували якісь скарги щодо них. На сайті НКЦПФР, до речі, розпочато публікування списку сумнівних інвестиційних проектів, метою яких може бути заволодіння коштами громадян. Сумніваєтесь – напишіть запит до регулятора. Краще зайвий раз переконатись у законності діяльності компанії, ніж втратити заощадження.

3. Не орієнтуйтесь тільки на схвальні відгуки працівників самої фінансової піраміди. Критично мисліть. Задайте собі питання, який вид бізнесу здатен принести 100% на рік вам, а  окрім цього ще й прибуток власникам. І не дозволяйте ввести себе в оману розповіддю про інноваційні бізнес-схеми, які вперше застосували саме в цій компанії, та чому її власники не вкладають у це свої кошти, а готові платити шалені відсотки вам. Знайте: якщо це звучить занадто добре, щоб бути правдою, – це, мабуть є неправдою.

4. Якщо ви зрозуміли, що все ж потрапили у фінансову піраміду, – не інвестуйте туди додаткові гроші, що б вам не обіцяли. А якщо не отримаєте вкладених раніше коштів, відразу напишіть заяву про шахрайство до правоохоронних органів. На жаль, законодавчого визначення поняття "фінансова піраміда" в Україні поки немає, але ці дії можуть підпадати під низку статей Кримінального кодексу, зокрема шахрайство. Також у вас є право звернутись із цивільним позовом до суду, щоб захистити ваші права.

Звісно, ризик справа благородна. Але навіщо ризикувати власними коштами та погоджуватись на відверто незаконні схеми. Ніхто краще за вас не збереже ваші кошти. Значно краще самостійно навчитись зважувати всі плюси й мінуси інвестиційних можливостей, тоді ваші інвестиції будуть надійними, безпечними та вигідними.

Коментарі